Telefonları Pasaport İle Kaydetmek

19 Eylül 2011 Yazan Yazar

Telefonları Pasaport İle KaydetmekYurtdışından getirilen telefonların ülkemizde belirli bir dönem çalıştığını, daha sonra kapandığını biliyoruz. Bu kapanma sonrasında o telefonun ülkemizde kullanılabilmesi için Telekominikasyon Kurumu tarafından kayıt altına alınması gerekmektedir.

Bu kapsamda kayılandırma işlemlerini ülkemizde bulunan Vodafone ve Turkcell operatörleri yürütmektedir. Bu firmalara ait bazı belirlenmiş şubelerden kayıt işlemlerinizi yaptırmanız mümkündür.

Yurtdışından gelen bir telefonu pasaport üzerine kaydettirmek için gerekli olan belgeler şu şekildedir.

Pasaport Türk Pasaportu ise:

Pasaport ve Pasaport sahibinin kimliği yeterli gelecektir.

Pasaport Yabancı Pasaport ise :

Ya pasaportlar beraber ikametgeh belgesi getirilmelidir. Bu sayade hat tüm operatörlere ve sim kartlara açılır.

Yada sadece pasaport ile yeni bir hat alabilirler ve sadece o hat ile telefonu kullanabilirler.

Ülkemize giriş yapan bir kişinin telefon kaydı yaptırabilmesi için 30 gün içerisinde başvurması gereklidir. 30 gunden önce giriş yapan pasaportlar uzerine kayıt yaptırılamamaktadır.

Ülkemizde aynı pasaport üzerinden 2 yıl içerisinde 1 adet telefon kaydına izin verilmekte olup, birden fazla telefon getirenlerin ayrı ayrı pasaport bulmaları gerekmektedir.

Kayıt yetkisi sadece Telekominikasyon Kurumu tarafından verilmekte olup, dışarıda korsan olarak yapılan kayıtlar yasa dışıdır.

Ülkemizde son yıllarda eski telefonların İMEİ kodlarını yeni telefonlara çakarak yapılan klonlama işlemi tamamen yasa dışı olup, hiçbir garantisi olmamaktadır. Bu tarz bir işlemle açılan telefonların 1-2 ay içerisinde tekrar kapanmayacağının garantisi verilememektedir.

Peki İmea Kaydını Nasıl Gerçekleştiririm

Yurtdışından gelen telefonların ülkemizde sorunsuz olarak kullanılabilmesi için öncelikli olarak İmei kayıt işleminin yapılması gereklidir. Bu sayede gelen telefonlar İMEİ sorunu yaşamayacak ve Telekominikasyon Kurumu tarafından yasa dışı cihaz olarak ele alınıp kullanıma kapatılmayacaktır.

Yurtdışından gelirken yanınızda getirdiğiniz, kargo yada başka yollarla ülkeye soktuğunuz tüm yabancı uyruklu telefonların İmei kayıt işlemine tabi tutulması gereklidir.

Kayıt işleminin yapılabilmesi için gerekli olan belgeler:

Pasaport

Nüfus Cüzdanı(Türk Pasaportu Olanların Alması Gerekmiyor)

Emniyetten Alınacak Ülkeye Giriş Kağıdı (Pasaportunda Giriş Tarihli Mühür Olanların Alması Gerekmiyor)

İkametgah Belgesi

Yeni Bir Hat (Sadece Yabancı Pasaportu olup, İkametgah getiremeyenlere tek bir hatla kullanım şartı getirilmesi sebebiyle verilmektedir. Belgeleri sağlayanların alması gerekmiyor.)
** Bir pasaport üzerinden 2 yılda 1 kez sadece 1 adet telefon kaydına izin verilmektedir. Bu sebeple kayıt yaparken 2 sene daha o pasaportla telefon alamayacağınızı bilmeniz gerekiyor.

** Bir pasaport ile kayıt yaptırabilmek için ülkeye giriş tarihinden 30 gün geçmeden başvurmanız gerekli. Ülkeye giriş yapalı 30 günü aşmışsa, o zaman kayıt işlemi yapılamıyor.

** Kayıt işlemi sırasında sizden kayıt ücreti talep edecekler. Ona göre cebinizde bir miktar para olsun. Kayıt işlemleri ücretli olarak yapılıyor.Yorum yapma kapalı.